Kategorie: Podnikání

Jak na dovoz zboží z Číny

Jak na dovoz zboží z ČínyPotřebujete se dozvědět informace, co obnáší dovoz (import) zboží z Číny?


Rádi byste začali importovat zboží z Číny, ale nevíte kde začít?

Nejdříve byste měli vyhledat spolehlivého dodavatele z Číny.
Dodavatelé se nejčastěji vyhledávají přes internet. Nejlehčí je začít na portálech:
www.globalsources.com - server B2B, opravdová jistota. Zápisné nového dodavatele je kolem půl miliónu korun a prověřeno vládní společností.
www.hktdc.com - zkrátka společnosti Hong Kong Trade Development Conucil. Opět se jedná o portál nabízející databázi prověřených dodavatelů.
www.alibaba.com - jde o největší obchodní portál. Ovšem zde je již menší jistota dodavatelů....
www.tradekey.com - rozsáhlá databáze dodavatelů.

Nejlepší způsob pro vyhledání kontaktu s dodavatelem je navštívit veletrhy přímo v Číně. Pokud plánujete odběr velkého množství zboží, je toto nejlepší řešení. Na osobním setkání můžete dohodnout lepší podmínky, navštívit jejich továrnu a prohlédnout jejich vzorky.

Platby a doprava pro zboží z Číny

Pokud budete chtít cokoliv objednat z Číny, tak na 100% po vás budou chtít peníze předem. Neexistuje žádný způsob, jak byste tohle mohli obejít.
Nejčastěji používané platební způsoby:
Western Union - rychlé zaslání peněz po celém světě. Ovšem je zde velmi vysoké riziko, že pokud narazíte na podvodníka, tak už peníze neuvidíte.
PayPal - poměrně bezpečný převod peněz. Ovšem PayPal má jisté omezení na výši posílané částky.
Bankovní převod - nejčastěji používaný způsob pro posílání peněz (ovšem vyšší poplatky). Převod trvá oproti předchozím způsobům až 3 dny. Zde bych jen doplnil, že budete vyzváni k výběru, kdo má zaplatit poplatky za převod. Bývá zvykem, že nakupující platí poplatky jak své bance, tak i bance dodavatele.

Doprava:
V případě spolehlivého dodavatele, bývá zboží vyexpedováno ihned po přijetí platby (mimo víkendy). Od dodavatele po odeslání požadujte commercial invoice (je potřeba pro celní řízení), deklarovanou cenu na faktuře a zásilce a tracking number (sledovací číslo zásilky).
V případě dovážených menších zásilek do 20 Kg se nejčastěji používá: FedEx, DHL, TNT a na mini zásilky EMS (pošta). Doba doručení počítejte kolem 10 dnů. V případě EMS to může být i 14 dní.  Před výběrem dopravní společnosti napište dodavateli, že chcete tu nejlevnější. Ušetříte tak zbytečné náklady.

V případě výběru letecké přepravy trvá dodání přibližně  7 - 10 dní. Tento způsob je vhodný pro malé a lehké zboží. Pokud máte velký objem, určitě zvolte námořní dopravu. Zboží se převáží v kontejnerech... určitě každý znáte například v Brně - ulice Olomoucká. Výhodou je nízká cena s tím, že kontejner využívá více lidí. Ovšem doba dodání je kolem 30 dní.


Celní správa  - proclení

Pro proclení zboží dovezené z Číny je nejlepší vybrat společnost, která Vám zboží dováží.
Zastupující společnost v případě proclení bude po Vás potřebovat:

  • číslo zásilky
  • formulář plné moci pro zastupování
  • komisionářská smlouva
  • výpis z OR nebo živnostenský list
  • osvědčení o DIČ
  • zplnomocnění k vyzvednutí zásilky
  • a popřípadě i jiné dokumenty...

Celníci Vám tak vypočítají během 2 dnů celní dluh. Což je CLO + DPH (u plátců DPH tuto daň platíte v předepsaném intervalu na daňovém přiznání).
Základ daně pro výpočet celního dluhu se počítá ze zaplacené částky za zboží, náklady na dopravu a další náklady související s pořízením zboží (proto je potřeba onen commercial invoice)
Před nákupem Vám doporučuji spočítat náklady na clo , DPH a cerifikátů zda budete vůbec konkurence schopní.

 

Další starosti...

Při objednávce se můžete setkat s termínem: minimum order quantity. Jde vlastně jen o to, že je to minimální počet, který můžete objednat. Další běžnou věcí je, že čím větší objednaný počet kusů tím nižší cena. Před těmito objednávkami doporučuji si nejdříve poslat několik vzorků. Ideální je osobní návštěva k uzavření smlouvy, vyzkoušení vzorků...
Další termín FOB (free on board) znamená, že náklady a rizika se zbožím přechází na kupujícího v momentě předání dopravcovi. Přehled dalších zkratek najdete zde.
Pro dovoz zboží ze třetích zemí musíte si obstarat příslušnou certifikaci a certifikát o EMC - elektromagnetické kompatibilitě. U slušných dodavatelů tento certifikát není problém.
Vaší povinností je vypracování českých návodů pro používání, údržbu...

Reklamace

S reklamací zboží jsou celkem dost velké problémy. Nejenže jsou poměrně vysoké ceny za poslání zboží zpátky (v případě stokorunových položek se to nevyplatí), tak Číňané (někdy) neradi chybu uznávají. Proto si zjistěte poruchovost a zahrňte náklady do ceny. Poškozený díl se vyplatí vyměnit za nový nebo najít servis v ČR a zde ponechat opravit. Případně si nechat z Číny poslat jen náhradní díly.

Kupte odkazy v tomto článku. Cena za jeden odkaz je 100 Kč, maximální počet je 5.

Vydáno: 30/12/2012 | 
Přečteno: 11697x | 
Autor: Tkim
 | Hodnocení:

Komentáře rss


, Boris https://ya.ru odpovědět
avatar
Boris https://ya.ru
, Согласуем вашу цену... odpovědět
avatar
Перевозка грузов, Владивосток
Оптимизирем расходы mtmd2-nhk@msc.com.ru
, Zkušenosti odpovědět
avatar
Dobrý den, já vozím z Číny věci často a na začátku jsem si to zařizoval sám, ale časem to už bylo nad mé usilí. Kupa starostí a problémů, kdy třeba dodávka vůbec nedorazila nebo s měsíčním zpožděním. Starosti jsem se snažil vyřešit najmutím firmy, která to za mě vše vyřeší, ale moc se mi nedařilo. Teď jsem dal šanci firmě http://www.elecs.cz/informace/dovoz-z-ciny a zatím spokojenost. Uvidím jak dále.
odpověděl(a)
avatar
DObrý den, chci se zeptat, na kolik firma elecs vyjde tím, že to za vás řeší? Uvažuji také o dovozu z Číny. Zatím nemám žádné zkušenost, takže jen tápu a hledám jak začít a dobře začít. 1


Nové komentáře

Partneři

eWay-CRM je chytrý CRM software, jenž vám usnadní komunikaci s vašimi zákazníky. Vyzkoušejte zdarma!

Zajímá vás, proč je Apple MacBook tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Hledáte spolehlivý docházkový systém? Vema je řešením!

Pro efektivní řízení vašeho podnikání doporučujeme ekonomické systémy Money.