Zdroj: http://www.zadany.cz/seberealizace/jak-rozpoznat-dobrou-pujcku-od-te-spatne  •  Vydáno: 17/2/2016  •  Autor: Tkim

Jak rozpoznat dobrou půjčku od té špatné

Jak rozpoznat dobrou půjčku od té špatnéNechcete se nechat napálit ve světě půjček? Odpovědi najdete v našem článku.

Ze všech možných stran slyšíte: Potřebujete nové bydlení? Nové auto či na dovolenou? Půjčte si. Proč čekat, když vámi vysněnou věc můžete mít hned. Už za pár tisíc měsíčně jsou peníze vaše… 

Bohužel, spousta lidí na tuto lákavou nabídku slyší. Jejich finanční gramotnost není natolik dobrá. Neuvědomují si, jaké riziko jim taková půjčka může přinést. Zvyknou si žít na dluh a jakýkoliv problém řeší další půjčkou. Určitě ani neví, o kolik tu věc ve finále přeplatí. 

Jaké otázky byste si měli položit, než si vezměte půjčku? 

  1. Je kupovaná věc trvalého charakteru. Jde pouze o krátkodobé uspokojení potřeby?
  2. Opravdu danou věc hned potřebujete?
  3. Máte dostatek prostředků dluh splácet?
  4. Vyplatí se pořízení i po zaplacení úroků?

Lidé, kteří uvažují chytře, si berou půjčku jen v případě, kdy si pořizují věc trvalého charakteru a půjčka se jim z dlouhodobého hlediska vyplatí. Mezi tyto věci patří například: dům či byt, garáž, auto, které potřebujete k práci. 

Všechny zakoupené věci se vyznačují těmito prvky:

Pořízením nové věci se vydělají či ušetří peníze. Například pořízením vlastního bydlení platíte za věc, která vám bude patřit. Neplatíte zbytečně za nájem u bydlení někomu jinému, když někde žít prostě potřebujete. Pokud nejste schopni ušetřit peníze na dovolenou, tak pravděpodobně něco děláte s penězi špatně. 

Vyzkoušejte:
Zkuste šetřit peníze tak, že si nastavíte trvale příkazy. U vybraných bankovních účtů lze vytvořit zdarma tzv. spořicí účty s vyšším úrokem, kam si můžete navést trvalý příkaz a šetřit. Peníze nejdou vybrat běžné kartou. Což je ochrání před případnou slabostí je utratit.