Zdroj: http://www.zadany.cz/internet/o-repasovane-servery-je-v-cr-nebyvaly-zajem  •  Vydáno: 1/3/2018  •  Autor: Tkim

O repasované servery je v ČR nebývalý zájem

O repasované servery je v ČR nebývalý zájemČeši na repasovanou výpočetní techniku rozhodně nepohlíží skrz prsty. Svědčí o tom údaje od zřejmě nejstaršího tuzemského prodejce repasovaných serverů. Firma ATICOM prodává pod značkou Czech Server stroje za miliony korun ročně. V roce 2015 zakoupili čeští zákazníci od prodejců servery za 50 milionů korun. Do statistiky přitom nejsou zahrnuty prodeje zahraničních dodavatelů, u kterých našinci také nakupují.

Repasované servery ze zahraničí jsou levnější, proč nakupovat u nás?

Repasovaná výpočetní technika představuje skvělou možnost, jak při nákupu ušetřit velkou částku. Na koho se však obrátit? Zahraniční e-shopy často nabízí servery o něco levněji než tuzemští prodejci, ale ceny by neměla být jediným kritériem. Prodej serverů od tuzemských dodavatelů je pro české zákazníky zajímavý z hlediska jednodušší komunikace a v případě některých firem i nadstandardních služeb. Zmíněný Czech Server na většinu serverů poskytuje záruku NBD (next business day – oprava do druhého pracovního dne), což je při nákupu v zahraničí nereálné.

Repasovaný server

Další výhodou nákupu repasovaného serveru od českého prodejce je možnost konzultace v předprodejní fázi. Kvalifikovaný odborník vám ochotně poradí a doporučí vhodnou konfiguraci s ohledem na plánované využití stroje. Poradenství a záruka jsou pro většinu zákazníků důležitějšími kritérii než nejnižší cena.

Nejsilnější základnou zákazníků jsou středně velké firmy, vývojáři a poskytovatelé aplikací přecházející na online verze.

Odkud repasované stroje pochází a jaké značky se prodávají nejvíce?

Bazar server Czech Server v minulosti nabízel repasovanou techniku vykupovanou ze zahraničí. Nyní polovina zboží pochází od českých firem. Nejprodávanější jsou servery značek Dell a HP. Zhruba desetinu prodeje tvoří servery IBM a Fujitsu.