Zdroj: http://www.zadany.cz/internet/uspesna-domena-aneb-jak-vybrat-vhodnou-domenu  •  Vydáno: 22/2/2013  •  Autor: Tkim

Úspěšná doména aneb jak vybrat vhodnou doménu

Úspěšná doména aneb jak vybrat vhodnou doménuMalá inspirace pro uživatele, kteří se nemohou rozhodnout jakou doménu zvolit.

Výběr správné domény je alfou každého nového a úspěšného projektu. Proto Vám přiblížím můj postup při výběru atraktivní domény.

Jak vybrat vhodnou doménu?

Kdybych měl v rychlosti říct na jaké faktory při výběru domény zaměřit nejvíce: "Vybrat byste měli jednoslovní název související se zaměřením Vašeho webu". 

Výběr zajímavé domény je v dnešní době (počet volných domén se stále snižuje) stále obtížnější. Nezbude Vám kolikrát nic jiného než najít doménu, která má víceslovní spojení.

Jednotlivé kritéria pro výběr domény

Výběr koncovky

Nepodceňujte výběr koncovky. Pokud chcete mít klasické webovky, vždy by měla být vaše koncovka .CZ. V případě, že koupíte doménu .COM může se stát, že návštěvníci budou dávat .cz a nezobrazí se jim Váš web. Doménám .EU, .COM pro naše uživatele zapomeňte.

Tvar domény

Tvar domény by měl být jedinečný, nezaměnitelný a dobře zapamatovatelný. Název by měl přímo souviset s tématem vašeho webu.
Například: Pro zábavný portál jsem zvolil doménu: www.zabavnej.cz. Krásně se pamatuje a název souvisí s tématem. Není tam obsaženo žádné zaměnitelné slovo - vyhněte se písmenům Q, které se zaměňuje za K...

Snažte se také, aby název domény nebyl složen z mnoha slov. Každé další slovo snižuje pravděpodobnost zapamatování. Také pozor na překlepy - sami to znáte, když máte napsat youtube.com - kolik existuje překlepů... Dejte přednost vhodnému názvu domény, který vystihuje o čem web je (název firmy) před klíčovým slovem. Lépe se zapamatuje originální název a nezamění se s konkurencí. Také bude mít jednoduší rozšiřitelnost.  Když například pro E-shop budete mít název domény  počítače - a později budete chtít prodávat i notebooky, mobily...

Doménu s pomlčkou či bez?

V případě, že kupujete doménu složenou z více slov, tak si určitě pokládáte otázku, zda slova oddělit pomlčkou. Moje odpověď je: Kupte obě varianty. Znám spoustu firem, které si konkurují tím, že jedná má s pomlčkou a druhá bez. První používejte klasicky a druhou doménu jednoduše přesměrujte.